Zmarł Akito Arima.

Dr Akito Arima, twórca IBM (Interacting Boson Model) i były dyrektor RIKEN, zmarł 6 grudnia 2020 roku w wieku 90 lat. Chcielibyśmy złożyć najszczersze kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom. Będzie go brakować wszystkim, którzy go znali. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w czasie, kiedy kierował RIKEN, dr Arima zbudował fundament dzisiejszego Centrum RIKEN Nishina. Pamiętamy jego ogromne wsparcie dla RIBF, otwarcie Biura RIKEN w RAL i Centrum Badawczego RIKEN BNL.

Dr Arima dokonał wielu wybitnych osiągnięć w teorii budowy jądra atomowego. Nie ograniczał się tylko do teorii mieszania konfiguracji i modelu klastra, ale proponując i rozwijając IBM, udało mu się w opisać ruch kolektywny jądra, w tym oscylacje i defomacje jądrowe.

Dzięki tym wyjątkowym osiągnięciom dr Arima zdobył wiele prestiżowych nagród, zarówno krajowych oraz międzynarodowych, w tym Nagrodę im. Nishiny, Japoński Order Kultury, Nagrodę im. Toma W. Bonnera w dziedzinie fizyki jądrowej przyznawaną przez American Physical Society i francuską Legię Honorową.
Będziemy nadal szanować jego dziedzictwo intensyfikując naszą działalność badawczą.

Hiroyoshi Sakurai
Dyrektor RIKEN Nishina Center for Accelerator Science